6 najciekawszych zwyczajów weselnych

Ze względu na miesiąc z literką „r” liczba zaplanowanych wesel zwiększa się. 🙂 Czy Ty też odczuwasz na własnej skórze trwanie sezonu ślubnego, a więc udało Ci się zgarnąć parę zaproszeń? Nie możesz się już doczekać wykwintnego jedzenia i spotkania z bliskimi osobami? Czy jednak wolisz wszelkiego rodzaju zwyczaje weselne? Zobacz koniecznie, co może Cię czekać podczas najbliższej uroczystości. Zebraliśmy 6 najciekawszych zwyczajów weselnych.

1) Obsypanie ryżem lub monetami. Ten zwyczaj jest dosyć znany w całej Polsce. Para młoda, wychodząc z kościoła, zostaje obsypana deszczem ryżu. Zamiast ziaren goście nierzadko wykorzystują jako „amunicję” także drobne monety. Państwo młodzi powinni starannie wyzbierać cały bilon. Ta osoba, która zgarnie więcej grosza, zdecydowanie będzie trzymała rękę na domowych finansach!

2) Przywitanie chlebem i solą. Zanim młodzi wejdą na salę weselną, są witani przez swoich rodziców pięknym bochenkiem chleba i sporą ilością soli. Chleb symbolizuje bogactwo i dobrobyt, a sól – ochronę przed złymi duchami. Pan i panna młoda muszą zjeść odrobinę posypanego solą pieczywa, a następnie popić alkoholem i rzucić za siebie kieliszki (TUTAJ). Jeśli naczynia się nie stłukły, świadkowie powinni je rozdeptać, gdyż ilość kawałków szkła pokazuje, ile szczęśliwych lat spędzą małżonkowie.

3) Pierwszy taniec. Czasem jest to spokojny, tradycyjny walc, czasem dynamiczne podrygiwania i podskoki. Jednak rzadko kiedy zdarza się wesele bez pierwszego tańca, gdzie goście mogą podziwiać taneczne talenty i zgranie państwa młodych. Ponoć jeśli świeżo upieczonym małżonkom poplączą się kroki, to podczas pożycia małżeńskiego mogą mieć problem ze zmierzaniem w tym samym kierunku.

4) Krojenie tortu. To kolejny moment, w którym państwo młodzi mają szansę pokazać, jak idzie im wspólne wypełnianie zadań. Pierwsze dwa kawałki kroją dla siebie, a dopiero resztę dla gości. Zważywszy na fakt, że wiele współczesnych tortów weselnych to wielopiętrowe i skomplikowane dzieła cukiernicze szczelnie zajmujące całą paterę (TUTAJ), odpowiednie pokrojenie takiego słodkiego cuda staje się nie lada wyzwaniem.

5) Oczepiny. Nie ma to jak oczepiny, czyli ten etap wesela, kiedy rozpoczynają się mniej lub bardziej zakręcone zabawy, w jakich biorą udział i państwo młodzi, i świadkowie, i wybrani goście. Najpierw panna młoda rzuca welonem lub bukietem w tłumek niezamężnych kobiet, a potem przychodzi czas na różnego typu konkursy dla chętnych, na przykład wymagające zręczności, koordynacji wzrokowo-ruchowej, talentów wokalnych czy wiedzy o parze młodej.

6) Podziękowania dla rodziców. To najbardziej wzruszająca chwila podczas całego wesela. Powoduje nagły potok łez zarówno u państwa młodych, jak i u ich rodziców. Trzeba przyznać, że niejeden gość również potrafi uronić łezkę, obserwując, jak młodzi szczerze dziękują rodzicom za miłość, wsparcie i ponoszenie wszelkich trudów wychowania. Zazwyczaj rodzice dostają wtedy naręcze kwiatów albo drobny upominek, po czym ruszają we wspólne tany.

Który z powyższych zwyczajów jest Twoim ulubionym? A może znasz taki, o którym nie napisaliśmy?

PS Jeśli wybierasz się na wesele, może chcesz zerknąć na nasze pomysły na prezenty dla pary młodej (TUTAJ)?

Udostępnij w social media

1