Jak dotrzymać postanowień noworocznych

Nastał kolejny rok. Nie możemy się doczekać, by odkryć, jakie wspaniałe niespodzianki przyniesie! Szczerze wierzymy, że będzie znacznie lepszy od poprzedniego. 🙂 Udało Ci się już stworzyć listę postanowień noworocznych? Jeśli tak, to czeka Cię teraz o wiele trudniejsze zadanie, czyli realizacja własnych planów. Nie martw się, przygotowaliśmy osiem wskazówek, które powinny przybliżyć Cię do sukcesu. Mamy nadzieję, że dzięki nim z łatwością przekujesz zamiary w czyn.

1) Nie porywaj się z motyką na słońce i mierz siły na zamiary. Racja, przyjemnie byłoby spełnić jakiś wybitnie ambitny cel, na przykład nauczyć się mówić płynnie po chińsku lub przebiec maraton. Jednak miej świadomość, że rok to tylko 365 dni, a niektóre działania wymagają więcej czasu. Dlatego zaplanuj sobie coś, co jest wykonalne w przeciągu dwunastu miesięcy.

2) Nie przesadzaj z ilością postanowień, bo rozbijesz swoją uwagę na zbyt wiele aktywności, a tym samym możesz nie ukończyć żadnej z nich. Lepiej skup się na maksymalnie trzech rzeczach. Oczywiście wiele też zależy do tego, jak wymagające postanowienia masz w planach.

3) Spisz swoje plany na kartce papieru. Dzięki temu staną się rzeczywiste i łatwiej będzie Ci pamiętać, że faktycznie istnieją. Umieść listę w widocznym miejscu, dla przykładu powiesić na ścianie albo włóż do szklanego pojemniczka (TUTAJ), by mieć w pobliżu stałe przypomnienie. Staraj się od czasu do czasu zerkać na tę kartkę.

4) Podziel każdy cel na etapy. Gdy zaplanujesz określone działanie kroczek po kroczku, cel wyda się dużo łatwiejszy i znacznie bardziej osiągalny. Na bieżąco wykreślaj zrealizowane etapy. W ten sposób zyskasz poczucie, że naprawdę zbliżasz się do mety.

5) Jeśli to możliwe, ustal sobie deadline, czyli termin realizacji danego celu. Czasem będzie to miesiąc, czasem calutki rok. Ważne, by zaplanowany czas był realistyczny i adekwatny do trudności danego zadania.

6) Usuń rozpraszacze i rzeczy, które mogłyby Ci utrudnić osiągnięcie postanowienia. Na przykład jeśli planujesz zdrowo się odżywiać, wynieś z lodówki wszelkie pokusy, czyli słodycze i tłuste jedzenie.

7) Planuj z wyprzedzeniem to, co będzie Ci potrzebne do realizacji celu. Wróćmy do przykładu zdrowego odżywiania: zrób większe zakupy i dobrze zaopatrz kuchnię w owoce, warzywa, orzechy i inne tego typu przekąski. Miej je zawsze pod ręką – świetnie sprawdzą się szklane pojemniki (TUTAJ). Nawet jeśli przez dłuższy czas nie wybierzesz się do sklepu, porządne zapasy zdrowego jedzenia uchronią Cię przed zamówieniem pizzy.

8) Podziel się swoimi zamierzeniami z innymi osobami. Opowiedz im o swoich postanowieniach, na przykład przy pysznej kawie. Po pierwsze, bliscy mogą Cię skutecznie dopingować i wspierać w gorszych chwilach. Po drugie, prawdopodobnie wpadną na ciekawe pomysły, jak łatwiej osiągnąć dany cel. Po trzecie, będzie Ci trochę głupio nie spełnić obietnic, o których wiedzą znajomi – a to jest całkiem niezłym motywatorem.

Trzymamy kciuki, by skutecznie udało Ci się dotrzymać wszystkich postanowień!

Udostępnij w social media

Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl