ROTOR - PARĘ SŁÓW O KULTOWYM TALERZU Z OKRESU PRL 0

Z wielką pompą powróciła moda na design z okresu PRL. Wyjątkowe cacka, które narodziły się przed laty, zostają docenione na nowo i zdecydowanie wracają do łask. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród kolekcjonerów. Dawne bibeloty zaskakująco dobrze wpasowują się w dzisiejsze wnętrza, nadając im powiew oryginalności. Wśród ponadczasowych projektów zdecydowanie wyróżnia się prawdziwa perełka: szklany talerz „Rotor”. To gratka dla zainteresowanych: wciąż można go nabyć w atrakcyjnej cenie! Jaka jest jego historia? Przekonaj się poniżej.

 

Czym się charakteryzuje talerz „Rotor”?

Znak rozpoznawczy talerza „Rotor” stanowią widoczne na jego powierzchni okręgi. Stają się większe w miarę zbliżania się do krawędzi naczynia. Okręgi te sprawiają, że zwykły przedmiot codziennego użytku przeradza się w coś niebanalnego i nieszablonowego. Nic więc dziwnego, że talerz sprzedawał się świetnie i znalazł się w wielu domach. Możliwe, że udało Ci się wypatrzyć któreś naczynie z serii „Rotor” w kredensie u babci, u cioci lub nawet w Twoim rodzinnym domu.

Skąd autor wziął inspirację do tego projektu? Wzorował się na słojach, które są widoczne na przeciętych pniach drzew.

 

Kto zaprojektował talerz Rotor?


No właśnie, skoro o autorze mowa: projektant to uznany artysta i wizjoner Jan Sylwester Drost. Pracuje ze szkłem niemal od zawsze. Z takim kierunkiem związał swoje studia i całą karierę zawodową. Na stażu w Szwecji dogłębnie poznał tajniki skandynawskiego designu. Wiele lat przepracował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Obecnie współpracuje z Hutą Szkła Gospodarczego EDWANEX.

Jan Drost wprowadził szkło prasowane na kompletnie nową ścieżkę. Wielu artystów uznawało tę technikę za podrzędną, ale nie Drost. Grubość i skazy, w tym zatopione bąbelki powietrza, potraktował jako niesamowity potencjał – coś, z czego można kreować nieszablonowe projekty. Razem z żoną Eryką Trzewik-Drost stale eksperymentował w zakresie kolorów oraz technik rzeźbiarskich. Z pasją tworzył kształty, które wyróżniały się na tle szklanych naczyń tamtego okresu.

 

Jak wyglądała droga talerza Rotor?


Jan Drost zaprojektował talerz „Rotor” podczas pracy w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Po jakimś czasie huta upadła, ale wraz z nią nie upadła popularność niezwykłego naczynia. W końcu na horyzoncie pojawił się klient ze Szwajcarii. Chciał sprowadzić talerz do swojego kraju. Drost nie zamierzał zaprzepaścić takiej okazji. Przybył do miejscowości Rossosz, do Huty Szkła Gospodarczego EDWANEX. Właściciel huty, Edward Wąsikowski, zadbał o to, by produkcja „Rotora” ruszyła pełną parą. Dzięki temu talerz zagościł w kolejnych domach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

Gdzie kupić talerz Rotor?

Marzy Ci się to nietuzinkowe naczynie? Chcesz, by ozdobiło Twoją kuchnię lub salon? Nie musisz szukać talerza u kolekcjonerów. Spieszymy z informacją, że całą serię „Rotor” możesz nabyć w naszym sklepie internetowym, do tego w korzystnej cenie! Do wyboru są produkty o różnej wielkości.

 

Odmień dowolne wnętrze i nadaj mu zupełnie nowy charakter. Szybko przekonasz się, jak bardzo „Rotor” pasuje do Twojego domu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl