JAK KORZYSTAĆ Z KIELISZKÓW ZGODNIE Z ZASADAMI ETYKIETY 0

Szampan, martini, likier… Wszystkie te trunki pijemy, rzecz jasna, w kieliszkach. Jednak jaki kształt naczynia wybrać i kiedy podawać dany alkohol? Jeśli spędzasz czas w gronie przyjaciół, nie musisz się przejmować takimi rzeczami. Ale znajomość etykiety może się pewnego dnia przydać. Każdy z wymienionych alkoholi pasuje do innego momentu spotkania, a także powinien być podawany w zupełnie różnych kieliszkach. Naczynia mają też starannie wytyczone miejsca na stole – o odpowiednim nakrywaniu do posiłku formalnego pisaliśmy już na naszym blogu.

Chcesz odkryć tajniki doboru odpowiedniego kształtu kieliszków i dopasowania do konkretnego posiłku? Pragniesz dowiedzieć się, o jaką temperaturę trunku się zatroszczyć? Zerknij poniżej, a dowiesz się co nieco na ten temat.

 

Kieliszki do szampana

Jaki kształt wybrać:Kieliszki do szampana mają bardzo długie, smukłe czasze i wysokie nóżki. Kielich musi być na górze dość wąski, żeby przyjemne bąbelki nie uciekły zbyt szybko.

Do jakiej temperatury schłodzić: By szampan smakował perfekcyjnie, należy go dobrze schłodzić. Najlepsza temperatura to od pięciu do ośmiu stopni Celsjusza.

Z czym podawać: Szampan jest całkiem uniwersalnym trunkiem i pasuje do wielu pyszności. Sprawdza się przy przekąskach, mięsach białych i czerwonych wędlinach. Można podawać go do serów i owoców morza, a także do ciast i owoców.

 

Kieliszki do martini

Jaki kształt wybrać:Kieliszki do martini mają cieniutką nóżkę oraz charakterystyczną czaszę w kształcie stożka. Są bardzo szerokie u góry.

Do jakiej temperatury schłodzić: Tutaj nie ma dokładnych wytycznych. Martini powinno być schłodzone i podawane z lodem.

Z czym podawać: Ten trunek służy zazwyczaj jako aperitif, czyli wzmocnienie apetytu przed samym posiłkiem.

 

Kieliszki do likieru

Jaki kształt wybrać:Kieliszki do likieru są malutkie (w porównaniu z opisywanymi wyżej) i smukłe. Często ich czasze rozszerzają się ku górze.

Do jakiej temperatury schłodzić: To zależy od rodzaju trunku. Likiery gęste i bardzo słodkie podaje się w temperaturze od dwunastu do czternastu stopni Celsjusza. Gorzkie i ziołowe smakują najlepiej, gdy mają od dziesięciu do dwunastu stopni. Z kolei cytrusowe i anyżowe powinny mieć od ośmiu do dziesięciu stopni.

Z czym podawać: Likiery wędrują na stół po obiedzie, zaraz po deserze.

 

Oczywiście podane treści to jedynie podpowiedzi odnośnie tego, jak podawać trunki przy stole. Reguł rządzących się serwowaniem alkoholi istnieje mnóstwo i można nimi wypełnić całą książkę. A czy chcesz się dowiedzieć, jakie są główne zasady związane z różnymi rodzajami wina? O tym dowiesz się w następnym wpisie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl